אורנה ומינה | סטודיו בובינגה, ישי בולטנסקי עונה 3 פרק 3

מספר צפיות: 4703

המומחים: אורנה ומינה אורנה ומינה

קטגוריה: ערוץ סגנון חיים

אורנה ומינה בתכניתן "מדברים עיצוב", מראיינות את ישי בולטנסקי, סטודיו בובינגה אמנות עיצוב בעץ. עיצוב ובניית פריטי ריהוט לא שגרתיים בעבודת יד ע"י אמן העץ ישי בולטנסקי. ישי מתמחה בבניית רהיטים מעץ מלא ביניהם: אמבטיות וכיורי עץ, שולחנות מנהלים יוקרתיים, דלתות כניסה, חפצי יודאיקה וריהוט כללי לבית ולמשרד. אמנות, חדשנות ושיטות בניה עתיקות בשילוב טכנולוגיה עדכנית עם מומחיות ברמה הגבוהה ביותר. בתכנית ידבר על האמנות שלו.


קרא עוד
שלח לחבר/האורנה ומינה - מעצבות אופנה לבית
במשך מעל 25 שנים, אורנה בר ומינה חיימוביץ, מעצבות את הבגדים של הבית בהתאמה אישית. כל פריט מקבל תשומת לב מרבית וטאצ' אישי. משלב התכנון, הקומפוזיציה, הצבעוניות ועד העיצוב והייצור. התהליך מתבצע בסטודיו אורנה ומינה ברמת השרון. הסטודיו משמש כבית מלאכה לכל דבר. בבית המלאכה מייצרות אורנה ומינה, מעצבות, תופרות ומרפדות רהיטים, מעצבות ותופרות וילונות לבית ומחברות בין בדים ואביזרים. מעצבות ומייצרות כריות ססגוניות, בשילובי בדים וסיומות שונות. מרפדות ומעצבות את גב המיטה שחלמתם. מייצרות ומחדשות את הרהיטים שאותם אהבתם. בסטודיו של אורנה ומינה תוכלו להלביש את הבית ולעצב. אורנה ומינה יבנו יחד אתכם קונספט עיצובי וחומרי, יבחרו אתכם צבעים וטקסטיל תואמים. אורנה ומינה גם מייבאות טפטים מיוחדים מרחבי העולם. תוכלו לבחור מבין מגוון הטפטים שבסטודיו את הטפט המושלם עבורכם. למדו עוד אודות אורנה ומינה באתר הרשמי

חושבים לעצב את הבית או המשרד? להלביש את הבית מא' ועד ת'? לתיאום פגישה התקשרו לסטודיו אורנה ומינה035475385

אורנה ומינה גם הקימו את בית הספר הראשון למקצועות עיצוב הטקסטיל וההום סטיילינג ובו קורסים וסדנאות לאנשי מקצוע שרוצים להעשיר את הידע שלהם וגם למתחילים בתחום. במסגרת מתכונת הלימודים תלמדו להכיר גם את עולם הטקסטיל – הלבשת הבית, וילונאות וכל מה שקשור לטקסטיל. למידע נוסף על בית הספר לחצו כאן

___________________________________________________

עץ הבובינגה ממנו יוצרים בדרך כלל כלי נגינה, משמש היום את האמן ישי בולטנסקי, הבעלים של סטודיו בובינגה, ליצירת כיורים, שולחנות, דלתות ואפילו אמבטיות מפנקות. מה מייחד את העץ הזה? אלו חומרים אפשר לשלב אתו? איפה בבית מומלץ לעצב בעץ והאם אתם יכולים להיות שותפים לתהליך העיצוב? 

ישי בולטנסקי, הבעלים של סטודיו בובינגה. הוא אמן שעוסק בעיצוב בעץ ומייצר מוצרים מאוד מיוחדים בעיקר מעץ בובינגה. שמחנו לארח את ישי כמומחה בתכנית האינטרנטית שלנו "מדברים עיצוב" באולפני אסקימו. ישי סיפר לנו על היצירות שהוא עושה והכל בעבודת יד. יצירותיו של ישי נמכרות בארץ וברחבי העולם. מאוד התרשמנו והוקסמנו מישי כאמן אמתי יצירתי המשלב אמנות וחדשנות , יחד עם שיטות בניה עתיקות וטכנולוגיה עדכנית. אמבטיות וכיורי עץ, שולחנות מנהלים יוקרתיים, דלתות כניסה, חפצי יודאיקה וריהוט מעוצב. זה רק חלק  מעולמו של ישי, אשר מתפתח מיום ליום בזכות סקרנותו והתשוקה לאתגרים חדשים.

מה זה בובינגה?

זה עץ מאוד מיוחד שבדרך כלל מייצרים ממנו כלי נגינה. המקור שלו באפריקה. זה עץ מאוד חזק. התכונות שלו טובות לנגינה. זה עץ יציב, חזק, יפה, גם עץ יקר שמתאים לכל דבר: רהיטים, מטבחים.

זה לא עץ שנפוץ כל כך בארץ, איך הגעת לזה?

ריהטתי בית ברובע היהודי,  בית מאוד גדול שבעל הבית ביקש ספציפית את העץ בובינגה. אז הבאנו את העץ מחוץ לארץ והוא קצת נכנס אך עדיין לא מכירים אותו בארץ. העץ נפוץ בעיקר בארצות הברית.

כי זה עץ מאוד עשיר, יש לו מרקם וצבעוניות מאוד חזקים .

נכון הוא בצבע אדום. יש גם שורש בובינגה שהמרקם שלו עוד יותר עשיר. השורש זה כל החלק שנמצא בתוך האדמה וגם עושים ממנו רהיטים. מהשורש עושים פורנירים. העץ עצמו עובדים אתו כעץ מלא, קצת קשה לעבוד אתו והוא קשה לעיבוד, יחד עם זה יש לו יתרון ברור.

ספר לנו קצת על הדברים המדהימים שיש פה באולפן ואני חייבת לציין את האמבטיה המדהימה שהבאת לנו לאולפן. נראה יוצא מן הכלל, עיצוב מאוד מיוחד. ממה היא עשויה?

האמבטיה הזו עשויה מטיק בורמזי שזה עץ שבעיקר אנחנו יוצרים אתו כיורים ואמבטיות. זה עץ שמנוני שמתנהג יפה עם מים, הוא לא סופג מים ואינו צריך הגנה. זה העץ שעשו ממנו את האניות לפני 300 ו 400 שנה, את הגוף של האנייה בנו מזה, עד כדי כך שמצאו שרידים של אניות שהמסמר ברזל בתוך העץ היה מוגן.

איך מתייחסים בארץ לכל המוצרים המדהימים באלה מעץ?

ההתייחסות היא די מרובעת בארץ. את רוב הדברים מהסוג של אמבטיות וכיורים אני שולח לחוץ לארץ, שם המודעות לעץ בובינגה יותר גבוהה. אף על פי שבארץ מתחילים את המודעות הזו. אם יודעים איך לייצר את הדבר, אני בטוח שזה יהיה מושלם.

קשה לי להאמין שלקוח יבוא וייקח בקלות בלי לחשוש. האם יש איזשהו מערך הסברה ללקוח על האיכויות של היצירות האלו?

תראי, למטבח למשל, לא הייתי ממליץ על כיור מעץ, אבל לחדר הרחצה ולפינות נטילת ידיים אין שום בעיה. אני גם נותן אחריות על זה. יש לי כיור בנגרייה שעובד כבר חמש שנים עם כל החומרים ועד היום הכול בסדר.

מה אורך חיים של כיור מעץ? האם העץ לא נשחק? לא נפגע?

הרבה שנים. יותר מחמש שנים בטוח. יש הבדל בין אמבטיות לכיורים. יש לי שתי אמבטיות שכבר שלוש שנים רצופות עומדות בחוץ ואני גם לא עושה להם חידוש. את תוכלי לראות שחיצונית המראה שלהן הוא סוג של עתיק, אבל אם נכניס בתוכן מים, המים יעמדו. כי כשאני מייצר את האמבטיה אני מייצר אותה בשכבות שטי וערב ואני קושר את העץ. להיפך, כשהעץ יקבל את המים הוא יסגור את עצמו כעץ. ברגע שהוא בא במגע עם מים הוא מתרחב ואז המים אינם יכולים לחלחל דרכו. למשל חבית שרוקנו אותה, שכבר לא משתמשים בה, אי אפשר לחדש כי העץ הוא בכיוון אחד, אבל אמבטיה בצורה שאני בונה אותה זה אחרת.

אתה בונה אותה בשכבות אמרת

כן, 6 שכבות של עץ מלא.

זאת אומרת שמדובר באמבטיה מאוד עבה או שאתה מדקק את העץ?

אלו שכבות לא עבות, שכבות של 4 מילימטר כל שכבה ובין השכבות יש הזרקת קצף פוליאוריטן. זה גם מגן ומונע התעוותות. אני חקרתי את הנושא הרבה שנים.

למה דווקא אמבטיות וכיורים מעץ? הרי עץ יכול להיות כל כך הרבה דברים

אני עושה הרבה דברים. אני יוצר גם שולחנות מנהלים ברמה שבאים אנשים מחוץ לארץ מרומא למשל. ממש אנשים לוקחים מטוס וסוגרים. אלו דברים שאין באירופה.

 

זאת עבודת אמנות , איך הגעת לזה? העיצוב שלך הוא לא עיצוב סטנדרטי

למדתי ציור במכון אבני ועסקתי בציור, עשיתי תערוכות. אחרי שנים של נגרות גם לא רגילה. עשיתי תמיד בתים ברחביה ובסביון, היה לי צורך להיכנס לאתגרים.

זה באמת ממש אתגר, להגיע לרמה כזו של צורה לאמבטיה למשל זה גם לא פשוט.

זה לא פשוט בכלל, אני לא עובד עם מחשב. נכנסתי לזה עם הידיים שלי. אני בעצמי יצרתי את זה כדי ללמוד בצורה הכי מיומנת שאפשר. תוך כדי עבודה אני חוקר, משפר ולומד.

זו עבודת אמן, לכן גם כל רהיט הוא פריט אחר. כל פריט הוא peace . במידה ומישהו מבקש ממך חמישה כיורים זהים האם זה אפשרי מבחינתך?

תהיה חמישה אחוזים סטייה תהיה כי זו עבודת יד. לרוב גם לא רואים את זה בעין.

להיפך שיראו בעין שלכל פריט יש את הייחודיות שלו. האם אתה בדרך כלל משאיר את העץ טבעי או שיש נטייה לגוון אותו. מה הדרישות?

היום מחפשים ניואנסים מודרניים. הרבה רוצים את העץ טבעי , אבל אם זה עצים אחרים בהירים אז למה לא. למשל הכיור שלידכן באולפן,  עשוי מאלון מבוקע ואני חושב שהגוון הכחול ממש נתן לו עומק.

האם אתה קובע את המראה הסופי או שהלקוח משתתף בהחלטה?

יש לקוחות שמשתתפים חלקית ויש אנשים שמשתתפים לגמרי. כל מקרה לגופו

איך מנקים?

עם סבון פשוט של כלים. לא חומרי ניקוי אגרסיביים. זו עבודה ידנית. יש גם כל מני סוגי ציפויים למשל ציפוי אפוקסי כמו של הכיור הכחול שעמיד ב 180 מעלות חום. פה אין בעיה בכלל. הכיור האדום למשל מצופה בלכה עמידה במים. אפשר גם סוגי עץ שלא צריכים שום דבר, אלא רק להישאר טבעיים. למשל הכיור האדום עשוי מעץ ארז' , שבונים מנו באירופה אמבטיות. הגוון המקורי שלו הוא צהוב, פה נתתי לו גוון כתום.

 

במהלך הריאיון קיבלנו שאלה מהבית מתוך אתר אסקימו- מרכז הידע הבינלאומי ושידורים חיים בווידיאו:

"...אנחנו משפצים את האמבטיה. האם אפשר לעשות שילובים של בטון ועץ ביחד ומה אתה ממליץ? אלו סוגי עץ? האם לשלב בין חומרים שונים?..." דני ושולה, נהריה.

יש כמה כיורים שעשיתי שבאמת רכשו ממני משפחה בזיכרון יעקב. אין בעיה בכלל לעשות שילובים. זה לא יהיה בטון כמו שהם מכירים אבל החומר גלם של הבטון זה צמנט, שאני מערבב עם מלט אפוקסי במקום מים וחול. המלט נכנס לתוך האפוקסי ויוצר מראה של בטון.

לאחר שענה על השאלה פשוט נדהמנו מהתשובה של ישי והמשכנו לשאול מרותקות:

לפי מה שאנחנו מבינות, אם אנחנו רוצות לייצר כיור שמורכב במראה מבטון ועץ אתה אומר "כן אני יכול"

אני יכול וודאי ויש לי כיורים שעובדים אצלי כבר כמה שנים.

 

יש את היכולות שלך שהן מדהימות שזה לקחת את העץ ולעבוד אתו כמו פלסטלינה ובמקביל לשלב אותו עם חומרים שהם עכשוויים ואז ליצור באמת את העיצוב.

אני עובד גם עם קרבון . יש לי אפילו כיור אחד ואני עובד גם עם עלי גפן. פה יש כיור שעשוי מעלי גפן יחד עם קרבון כמו בכיור שהבאתי. אני עובד גם עם מתכת בשילוב נחושת.

אני גם יודעת שאתה מייצר דלתות מעניינות בשילוב ויטרז', ספר לנו על זה

אנחנו עושים גם ויטראז'ים לבתי כנסת ובתים פרטיים שמשולבים בדלתות כניסה, שולחנות וחלונות, כל דבר.

אתה בעצם עוסק בכל תחומי החומרים, זאת אומרת העיקר הוא עץ ואליו אתה משלב חומרים נוספים למעשה גם אותם אתה צריך ללמוד את התכונות שלהם ואיך אתה מחבר ביניהם. האם אתה עובד גם עם חומרים בודדים?

תמיד זה החיבור לעץ, אני לא עושה רהיטים שהם רק מנחושת למרות שאפשר כמו שנכנסתי להרבה דברים , אני יכול להיכנס גם לזה. עכשיו אני בקשר עם המתופף אילן קצ'קה ואנחנו עושים פרויקט של תוף מאוד מיוחד מעץ בובינגה.

זה מחבר אותי להתחלה. אמרת שעץ בובינגה עושים ממנו כלי נגינה ולייצר כלי נגינה דרושה מומחיות  

אם יודעים את העץ והתכונות שלו וחיים את העץ ובנוסף מתייעצים ביחד עם בעל מקצוע שהוא נגן כבר הרבה שנים כמו אילן קצ'קה, שיודע מה ואיך הוא רוצה, אז אין בעיה לייצר כלי נגינה.

הצליחו להפתיע אותך פעם עם אחת הבקשות לקוח או אדריכל?

כן כל הזמן, זה התחיל עם האמבטיות. אדריכל ממנהטן התקשר אלי וביקש בעצם חדר אמבטיה שיהיה בו שילוב של עץ טיק עם בטון ומפה זה התחיל.