אורנה ומינה | תכנון גינה פרטי עם דוד גפני עונה 3 פרק 3

מספר צפיות: 5984

המומחים: אורנה ומינה אורנה ומינה

קטגוריה: ערוץ סגנון חיים

אורנה ומינה מראיינות את דוד גפני, הגפן תכנון נוף ועיצוב הסביבה. הנדסאי אדריכלות נוף, בעל תעודות גוזם מומחה, פיקוח על קבלני גינון, ניהול פרויקטים, הגנת הצומח ועוד. ממקימי איגוד הנדסאי אדריכלות נוף ע"ר וחבר ועד מאז הקמתו. ההתמחות של דוד גפני היא תכנון גנים ועיצוב נוף, מתן חוות דעת לעצים להיתר בנייה, הגנת הצומח, פתרון ממזיקים ומחלות, תכנון השקיה, הדמיות גנים ועוד. בתכנית ידבר על התהליך של עיצוב גינה ותכנון גינה פרטית.


קרא עוד
שלח לחבר/האורנה ומינה - מעצבות אופנה לבית
במשך מעל 25 שנים, אורנה בר ומינה חיימוביץ, מעצבות את הבגדים של הבית בהתאמה אישית. כל פריט מקבל תשומת לב מרבית וטאצ' אישי. משלב התכנון, הקומפוזיציה, הצבעוניות ועד העיצוב והייצור. התהליך מתבצע בסטודיו אורנה ומינה ברמת השרון. הסטודיו משמש כבית מלאכה לכל דבר. בבית המלאכה מייצרות אורנה ומינה, מעצבות, תופרות ומרפדות רהיטים, מעצבות ותופרות וילונות לבית ומחברות בין בדים ואביזרים. מעצבות ומייצרות כריות ססגוניות, בשילובי בדים וסיומות שונות. מרפדות ומעצבות את גב המיטה שחלמתם. מייצרות ומחדשות את הרהיטים שאותם אהבתם. בסטודיו של אורנה ומינה תוכלו להלביש את הבית ולעצב. אורנה ומינה יבנו יחד אתכם קונספט עיצובי וחומרי, יבחרו אתכם צבעים וטקסטיל תואמים. אורנה ומינה גם מייבאות טפטים מיוחדים מרחבי העולם. תוכלו לבחור מבין מגוון הטפטים שבסטודיו את הטפט המושלם עבורכם. למדו עוד אודות אורנה ומינה באתר הרשמי

מעניין אתכם? חושבים לעצב את הבית או המשרד? להלביש את הבית מא' ועד ת'? לתיאום פגישה התקשרו לסטודיו אורנה ומינה03-5475385 או צרו קשר דרך האתר שלהן כאן  
____________________________________________________________

לפני שמתחילים לתכנן גינה פרטית בבית, כדאי שנדע מהם הדברים החשובים שאנחנו צריכים כדי לתכנן את הגינה. כדאי קודם לענות על שאלות בסיסיות כגון: לאיזה שימוש מיועדת הגינה, באיזה סגנון אתם מעוניינים, מה סוג העיצוב של הבית, כך שעיצוב הגינה יהיה המשך ישיר שלו . יש לנו את הבית הכי יפה בעולם ואנחנו רוצים גם גינה הכי יפה בעולם. לשם כך הזמנו לתכנית שלנו "מדברים עיצוב" את דוד גפני, הנדסאי אדריכלות נוף שיענה לנו על השאלות בנושא.

מה זה הנדסאי אדריכלות נוף?

הנדסאי אדריכלות נוף זה מן יצור כלאיים של גנן ואדריכל. זה משלב את כל הגורמים ביחד. אדריכל בדרך כלל מתכנן פארקים גדולים. הוא רואה את התמונה הגדולה. הנדסאי יותר משלב המון תחומים ביחד כמו תכנון מערכות השקיה, הצמחייה, פרטי הגן וכדומה שבסופו של דבר יוצרים את הגינה. הנדסאי מתמקד גם בחלק העיצובי אך בעיקר בצד הטכני. הוא מגשר הרבה פעמים בין הגנן לאדריכל.

כשאנחנו רוצים לעצב את הגינה הפרטית שלנו, מה הם הדברים הראשונים והכי החשובים שאותם אנחנו צריכים לקחת בחשבון?

ברגע שאני נקרא לתכנן גינה, אני שואל את עצמי קודם מי גר במקום. האם מדובר ברווק או רווקה? זוג או משפחה? כך לפי המצב המשפחתי אני קובע את הפונקציונליות של החללים בגינה עצמה ולפי רצונות הלקוח כמובן. למשל איפה שמים ברביקיו, איפה שמים פינת משחקים, האם רוצים פטיו, האם רוצים בוסתן, האם רוצים בריכת נוי, מקום לרגיעה, מקום להצללה וכ"ו.

למעשה אלו אותן השאלות ששואלים כשאדריכל מגיע לתכנן בית. הוא מדבר עם המשפחה ומעלים את כל הצרכים והרצונות. אתה למעשה עושה את אותה עבודה רק בגינה. היות ואנחנו מדינה של קיץ ואנחנו חיים הרבה בגינות ובחוץ, אתה ממש יוצר שם חיים שלמים ואנחנו מאמינות שדרך השאלות האלה אתה יודע בדיוק גם מה להציע להם ושהם יודעים לתרגם צרכים.

נכון, אני מספק פתרונות לצרכים שלהם. צריך לזכור שהגינה זה החדר הכי גדול בבית. הרבה יותר גדול מהסלון. יש אנשים עם גינות בגדלים של  150 וגם 200 מ"ר בממוצע. אף חדר בבית אינו בסדר גודל הזה בדרך כלל. הגינה מקיפה את הבית עצמו. כל מי שנכנס רואה קודם את הגינה שמקבלת את פניו. ברגע שאני יושב עם הלקוחות ואני מתחיל להיכנס לצרכים שלהם, אני עובר לשלב של סקיצה ראשונית של מה שהם רוצים ומחלק את זה לחללים. לפי סוג הגינה שהם רוצים אני מתחיל לפעול. יש כאלה שרוצים גינה עם אחזקה גבוהה יש כאלה רוצים גינות עם אחזקה נמוכה למשל.

מה זה אומר אחזקה גבוהה?

גינה עם אחזקה גבוהה זה למשל גן טרופי, או גן עם הרבה מדשאות וטיפול אינטנסיבי מאוד עם המון מים שעולים מאוד יקר. גן עם אחזקה נמוכה הוא חסכני בטיפול ובמים. זו גינה עם יותר חלוקי נחל ופחות מדשאות, שטחי ריצוף, חיפויים שונים, כל מה שהטיפול בו יותר קל ופחות מצריך אחזקה נמוכה לגינה.

האם באים אליך לקוחות עם בקשות לא ראליות שמבקשים ממך: אפקט של יער טרופי עם משטחי דשא, פינת ברביקיו, עם נדנדה ופטיו, כל זה בגינה של 50 מטר רבוע ? איך אתה עושה להם סדר?

קודם כל צריך להכיר את כל המבנה של הגינה וההשפעות של כל דבר, כלומר יש נניח בפינה טרופית, כדי שיראה טרופי ועשיר,  אני יכול לעשות שימוש בדק או בשטח מרוצף ואז לסדר את כל הצמחייה שיוצרת אשליה של מראה עשיר. אני יכול להוסיף כדים ואז נראה כאילו שיש המון צמחייה כשבפועל יש אולי  50 או 30 מ"ר צמחייה כי זה רק בהיקף.

אנחנו רואות שהבאת לנו לאולפן צמחים מאוד יפים. אנחנו מאמינות שהיצירה שלך למעשה בגינה יודעת לשלב את הצרכים כמובן, עם סוגי הצמחים שמתאימים על מנת ליצור את אותו אפקט או את אותה אווירה או רצון של הלקוחות עם כיווני אוויר, אור, שמש ולשלב גם דברים אחרים שהם יותר דקורטיביים כמו חלוקי נחל, אולי איזשהם ספסלים, או ריצוף כזה או אחר. איך אתה מחבר בין כל הדברים יחד?

קודם כל מאוד חשוב לדעת האם האזור הוא מוצל, חצי מוצל או בשמש מלאה. לפעמים חצי אחד של הגינה נמצא בצל והחצי השני תחת שמש מלאה. זה מאוד מורכב, במיוחד הקטע הצמחי- בוטני וצריך להתאים לו את ההשקיה ואת התאורה. יש לנו כאן צמחים כמו הבוגנוויליה שהיא בדרך כלל צריכה שמש מלאה, הפריחה שלה מדהימה, לעומת המנדוילה שדורשת חצי צל או צל מלא. צריך להכיר את כל ההשפעות מבחינת איזה תנאי גידול הצמח צריך. כלומר, הצמח הנכון למקום הנכון וזה מאוד חשוב. יש גם תתי זנים, למשל אפילו במדשאה, אתן יכולות לקחת זנים של מדשאה כמו "קוקויו" או "בופלו" שצריכים הרבה שעות שמש, לעומת גינה שיש לה ארבע שעות שמש, אפשר לשים זן מסוג "דרבן" שמתאים לשעות קרינת שמשישירה מועטות.

הכול צריך להיות מדויק, זו פשוט מומחיות, לבדוק קודם כל את התנאים ובאמת לראות מה ניתן לעשות. יש לפעמים בניינים שיוצרים צל, יש עצים של השכן שגם יכולים לעשות צל לגינה שלך ואת אומרת , אוקי אין מה לעשות, עם זה אני חיה כי אני לא אגזום לו. 

לכל צמח יש את המאפיינים שלו, חשוב להבין מבחינת גננית ובוטנית. כי יש צמח למשל, שיסבול באזור מוצל מפטריות וקימחון, וצמח אחר שייצרב בשמש. ממש לכל צמח יש את המאפיינים שלו ואני יכול לדעת מהן הבעיות שעלולות להיות לפני שאני בכלל מבצע את הגינה עצמה.

יש הרבה פעמים שמקימים גינות ופתאום הגינות לא מצליחות ואתה לא מבין למה. כנראה הבחירה לא הייתה נכונה.

בדיוק, צריך לבחור את הצמחים שמתמימים וכמובן לשלב אותם בגבהים נכונים, לדעת לראות איך הם יהיו. לא כמו נניח בעיצוב ואדריכלות שאנחנו רואים את הבניין מוגמר וזהו. פה אני צריך לחשוב איך הגינה תיראה בעוד שלוש, חמש, עשר ועשרים שנה. שאני מביא את העץ למשל, הוא קטן. אחרי עשרים שנה, הוא יכול  פתאום להתגלות ולצמוח לעץ מפלצת שאינו מתאים בכלל והשורשים שלו מתחילים להרים את כל הריצופים.

ואז הפיקוסים ששתלו קרוב לבית מפוצצים את הביוב ואת הקירות ונכנסים אחר כך לסרטים כמו שאנחנו שומעות מלקוחות. זה לא נעים.

נכון, זה מתחיל מזה, מתכנון נכון וגם חוסך כסף בסופו של דבר. כי לבוא ולעקור עץ, להחליף צמחייה שאינה מתאימה, הכול עולה הרבה מאוד כספים ועלויות וזה חבל.

אנחנו נתקלנו במקרים של גינות שכנראה הצמחים או העצים לא היו מותאמים לאדמה מכיוון שסוג האדמה לא התאים לשורשים של העץ. כשהעץ העמיק אל תוך האדמה, הוא נתקל בשכבה כזו, שגרמה לו לגבוה ואז נוצרה בעיה כי לא היה לו במה להיאחז. צריך גם להכיר את האדמה.

צריך להכיר גם את כל נושא תורת הקרקע. המבנה של הקרקע, המבנה הכימי של הקרקע, המינרלים של הקרקע. הרי יש מינרלים שהם חשובים מאוד לצמחים. יש מאקרו ומיקרו. במידה והאדמה ענייה צריך להוסיף לה קומפוסט ,דשן. הרבה פעמים קורה שאנשים קונים בית חדש ויש פסולת בניין. זו בעיה מאוד גדולה. למשל כורכר מונע חדירה של השורשים לתוך הקרקע. במיוחד אם מדובר בעצים או שיחים מאוד גדולים ואז הם מאוד סובלים. למשל, אם עץ במקרה לא יכול לחדור לקרקע הוא יתחיל לשלוח שורשים לצדדים, עלול לגדול לגודל ממש גדול ופשוט לקרוס כי אין לא איך להיאחז לקרקע.

יכול להיות שעץ כזה מצל על כל מה שיש מתחת ופשוט הורג את הצמחים.

נכון, למשל תחת עץ האקליפטוס קשה מאוד למצוא צמחים שמתאימים. יש צמחים שיש להם השפעה אללופתית (השפעה מזיקה של צמח אחד על צמח אחר, עקב הפרשת חומר מעקב התפתחות על צמח אחר). במקרה עשיתי לא מזמן ערוגה גדולה עם שלושה עצי אקליפטוס ענקיים. צריך למצוא את הצמח הנכון, כי אחרת שותלים ולא מבינים למה הצמח מת. או שיש חושך, או שהעלים נופלים על האדמה, יש בעיה לפעמים של חומציות יתר שפוגעת בצמח. את כל הדברים האלו צריך לדעת. 

זו ממש מומחיות בפני עצמה. זה לקחת את כל הגורמים ביחד: הצמח, האקלים, האדמה, התאורה, החיבור ביניהם. זה כמו להיות אדריכל של בית והרבה יותר מורכב מזה. אנחנו יודעות שאתה בעל תעודת מומחה של גיזום עצים. תסביר לנו בבקשה

יש במשרד החקלאות קורסים לגוזמים. היום כל הרשויות במדינת ישראל או רובן דורשות גוזם מומחה שעבר קורס ושהוא מכיר את כל מבנה העץ והאורתופדיה שלו, כיצד לטפל בעץ. זו תורה בפני עצמה. זה עולם שלם. איך השלד של העץ צריך להיראות, איך צריך לגדל אותו משלב המשתלה, איפה הענפים צריכים לצאת? האם בהפרש של 60 ס"מ א 80 ס"מ, לאיזה גובה, איך לעצב אותו. אורתופדיה של העץ, היא לפעמים כדי להציל עץ עם ענפים מאוד גדולים משבירה, אפשר לעשות הברגות, חיבורים של כל מני כבלים, זו ממש תורה בפני עצמה.

האם יש מצבים שהקליפה החיצונית של העץ נשארת אבל כל הפנים שלו נאכל ואז אנחנו מקבלים מן חלל פנימי בתוך העץ?

נכון, העץ מגדל טבעות לאט לאט בלבה שלו. כל טבעת זה בערך שנה. העץ מתחיל לגדל את הטבעות האלו ואנשים לא מבינים שהסנטימטר או שני הסנטימטרים האלו של הקליפה החיצונית, שם כל מערכות ההולכה מעבירות מהשורשים את כל המים ומינרלים, ושיורדים בעיקר כסוכרים, שנוצר בתהליך פוטוסינטזה. מספיק שפוגעים בקליפה מסביב, כל העץ יכול למות. הטבעת החיצונית בריקמת הצמיחה דוחפת החוצה את הקליפה ומה שנשאר במרכז הגזע זה למעשה אזור שהוא מת, אבל הוא רקמת משען, מחזיק את כל הגזע עצמו כמו קונסטרוקציה שמחזיקה. העץ גדל בעצם מבפנים החוצה. והקליפה החיצונית נדחף החוצה ומתקלפת. כמו שבעצם העור אצלנו בגוף מתחלף, כך גם הקליפה של העץ.

ואז מה קורה לפנים של העץ?

הפנים מתחיל לקבל רקבונות וכל מני מזיקים שחיים מחומרים מתים שמפרקים אותו. מה שנשאר בעצם זה חלל ריק, אבל כל הקטע החיצוני של העץ עוד חי. הוא חי בלי שום דבר שמחזיק אותו מבפנים. לפעמים קורה שיש עצים כאלו שאפשר לעזור להם באמצעות מוטות שיתמכו בעץ. במיוחד עצים עתיקים עם היסטוריה שרוצים להתייחס אליהם בכבוד ולשמר אותם או להעתיק אותם ממקום למקום. העלויות של שימור והעתקה יכולות להגיע למיליון שקלים ויותר.

שאלה צופה מאתר אסקימו:

אנחנו רוצים לבנות גינה על הגג, איך מתייחסים לגינה על גג פנטהאוז, האם יש דברים שיש לשים לב אליהם?

כן. הדבר הכי חשוב בגינת גג זה האיטום. צריך לדאוג כמובן שהמים לא יעמדו על המקום. ברגע שהמים עומדים יכולה להיווצר בעיה של נזילה. לכן יש להשתמש בשכבות מיוחדות ויש ממש קבלנים שעוסקים רק בתחום הזה. זו התמחות בפני עצמה. השכבות גורמות לכך שהמים יצאו החוצה והאדמה, המצע גידול, בדרך כלל מסוג פרלייט, כי זה מצע מאוד קל שסופח את המים ומתאים מאוד לגידול על גג. מכיוון שעל גג יש לנו את עניין המשקל, הרבה פעמים אנשים אינם מודעים שיש גבול למשקל שגג יכול להחזיק. לפעמים קורה שגגות נופלים, זה עסק רציני מאוד. 

אנחנו מאמינות שצמחייה שבוחרים לגינת גג היא שונה מצמחייה שבוחרים לגינה על האדמה.  

אפשר לבצע גינה על גג כמעט בדיוק כמו גינה על האדמה.

כולל עצים?

כולל גם עצים. יש מקומות גם בארץ וגם בחו"ל. לדוגמא, אנחנו באים להרבה בתים שמעל החניה התת קרקעית יש גינה. זה כמו גינת גג לכל דבר. אמנם הקונסטרוקציה מאוד חזקה, משתמשים הרבה פעמים במצע מסוג טוף במקום במצע אדמה מסוג פרלייט, אבל התקרה מחזיקה שם עומס אדיר.

כששאלנו את השאלה חשבנו על עצים שהשורשים שלהם עבים וצריכים אדמה עמוקה יותר ובגינות גג אנחנו לא יכולים להגיע לעומקים עמוקים, אז הגינות צריכות להיות שטוחות יותר ואנחנו גם מתמודדים עם רוחות בדרך כלל

יש עומק מינימום שחייבים כדי שהעצים יהיו. אבל צריך לזכור שבגינות גג הרבה פעמים יש מערכת דישון מאוד מפותחת ומערכת ההשקיה. ככה היא דואגת שמעכת השורשים תהיה בחלק מאוד מצומצם. אפשר לשלוט בזה עד גבול מסוים. ברור שצריך עומק מינימלי כי יש רוחות. העומק המינימלי של עץ על גג,  זה כחמישים או שישים סנטימטר. תלוי גם איזה עץ. אם מדובר בעץ קטן אפשר לרדת לעומק של ארבעים ס"מ.

האם אפשר לגדל על גג גם עצי פרי?

בהחלט אפשר לגדל גם על גג וצריך לראות מה העומק המתאים ותנאי הגידול. אפשר גם להגביל את הצמיחה שתישאר מותאמת לגג. צריך לבדוק עם קונסטרקטור מה העומס המקסימלי שניתן לשים על הגג. כדאי להתייעץ לפני הכול עם מומחה שמבין.

צריך לקחת בחשבון את הרוחות ולא לקחת לגג עצים שהם גבוהים מדי

בדיוק , נכון. במידה והעץ גבוה מדי הוא עלול להתהפך. זה מאוד מסוכן, חייבים להתייעץ עם מומחה במיוחד לגבי גינות גג גם מבחינת הקונסטרוקציה וגם מבחינת האיטום. צריך לעשות את זה בצורה מקצועית מאוד.

 

סיימנו הריאיון בתחושה שבאמת למדנו :לפני הכול הסכמנו עם דוד שצריך לבחור איש מקצוע מוסמך שאתם מתחברים אליו, להבין יחד אתו מה אתם רוצים ולקבל החלטה לגבי הקונספט של הגינה: כמה אתם מוכנים להשקיע כספית וטיפולית- האם יש לכם מספיק זמן וכסף להשקות כל כך הרבה דשא? צמחים זה עולם ומלואו – צריך לעשות חיבור נכון ביניהם ולשים צמחים שמתאימים לגדול ביחד ולאופי הגינה שלכם. לסיכום התייעצות עם בעל מקצוע נחוצה לגינה פורחת נאה ומלבלבת. בהצלחה!

אורנה ומינה


אורנה ומינה גם הקימו את בית הספר הראשון למקצועות עיצוב הטקסטיל וההום סטיילינג ובו קורסים וסדנאות לאנשי מקצוע שרוצים להעשיר את הידע שלהם וגם למתחילים בתחום. במסגרת מתכונת הלימודים תלמדו להכיר גם את עולם הטקסטיל – הלבשת הבית, וילונאות וכל מה שקשור לטקסטיל. למידע נוסף על בית הספר לחצו כאן